PODŁOŻE DO WRZOSÓW I WRZOŚCÓW

ZASTOSOWANIE
• Uprawa różnych odmian wrzosów i wrzośców.
• Uprawa wrzosów i wrzośców w donicach i kontenerach: w domu (małe okazy), na balkonach i tarasach, w ogrodach.
• Uprawa wrzosów i wrzośców w gruncie.
• Ukorzenianie sadzonek wrzosów i wrzośców.

SPOSÓB UŻYCIA
Najlepszym czasem na sadzenie wrzosów i wrzośców są wiosna i jesień. W dniu poprzedzającym przesadzanie trzeba podlać roślinę. Produkt prasowany mechanicznie – przed użyciem zaleca się go rozluźnić i w miarę potrzeb, gdy podłoże jest suche, nasączyć wodą. Wrzosy i wrzośce uwielbiają stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru; świetnie rosną na balkonach.

Przesadzanie do doniczek. Wybieramy czystą donicę z otworami odpływowymi, większą od bryły korzeniowej. Na dno donicy wsypujemy drenaż (np. keramzyt), a następnie PODŁOŻE DO WRZOSÓW I WRZOŚCÓW. Wkładamy roślinę i wypełniamy doniczkę podłożem do 2 cm poniżej krawędzi. Po przesadzeniu lekko ugniatamy ziemię i umiarkowanie podlewamy, nie mocząc przy tym rośliny.

Przesadzanie do gruntu
. Sadzi się w odstępach 20–30 cm. Wykopujemy otwór ok. 30% większy od bryły korzeniowej i wypełniamy go częściowo PODŁOŻEM DO WRZOSÓW I WRZOŚCÓW. Następnie wsadzamy bryłę korzeniową i uzupełniamy otwór PODŁOŻEM DO WRZOSÓW I WRZOŚCÓW. Przy większych ilościach, np. kilkadziesiąt sztuk wrzosów, dobrze jest stworzyć około 20-centymetrową warstwę, w której wykonamy nasadzenia roślin. Tuż po przesadzeniu umiarkowanie podlewamy, bezpośrednio do ziemi.

PRAKTYCZNE RADY
• Nawożenie – wrzosy nie wymagają częstego nawożenia, dlatego raz w roku najlepiej rozsypać wokół rośliny 2 cm KOMPOSTU OGRODOWEGO KIK (w okresie kwitnienia można ewentualnie zastosować nawóz dolistny z mikroelementami, który sprawi, że roślina będzie miała ładny kolor i siłę, by długo kwitnąć).
• Podlewanie – wrzosy i wrzośce nie tolerują dużej ilości wody i mokrych stanowisk. Dobrze rosną przy stałej wilgotności. Młode rośliny potrzebują częstszego podlewania. W doniczce należy podlewać systematycznie, ale umiarkowanie, np. latem 1–2 razy w tygodniu (zimą nie podlewamy, zostawiamy rośliny w stanie hibernacji).
• Okrywanie zimą – dotyczy szczególnie małych sadzonek oraz wrzosów i wrzośców uprawianych na balkonie. Można okryć igliwiem, kartonami, agrowłókniną. Wrzosów i wrzośców nie należy przykrywać folią (zwykłą, bąbelkową itp.).
• Przycinanie – jest niezbędne, aby roślina była gęsta i obficie kwitła. Przycinamy po kwitnieniu jesienią (wrzesień) lub wiosną, pod przekwitniętym pędem, ponieważ właśnie w tym miejscu w następnym sezonie wyrosną nowe gałązki.

SKŁAD
Torf, kompost zielony, kora kompostowana, keramzyt, nawóz.

WŁAŚCIWOŚCI
Zasolenie: < 2,0 g/l
Struktura: 0–40 mm