ZIEMIA DO LAWENDY

ZASTOSOWANIE
• Uprawa różnych odmian lawendy.
• Uprawa lawendy w donicach i kontenerach w domu (małe okazy), na balkonach i tarasach oraz w ogrodach.
• Uprawa lawendy w gruncie.
• Ukorzenianie sadzonek lawendy.

SPOSÓB UŻYCIA
Najlepszym czasem na sadzenie lawendy jest wiosna i jesień. W dniu poprzedzającym przesadzanie trzeba podlać roślinę. Produkt prasowany mechanicznie – przed użyciem zaleca się go rozluźnić i w miarę potrzeb, gdy podłoże jest suche, nasączyć wodą. Lawenda uwielbia stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru, świetnie rośnie na balkonach.

Przesadzanie do doniczek. Wybieramy czystą donicę z otworami odpływowymi, większą od bryły korzeniowej. Wsypujemy drenaż na dno donicy (np. keramzyt), a następnie ZIEMIĘ DO LAWENDY. Wkładamy roślinę i wypełniamy doniczkę podłożem do 2 cm poniżej krawędzi. Po przesadzeniu lekko ugniatamy ziemię i umiarkowanie podlewamy, nie mocząc przy tym rośliny.

Przesadzanie do gruntu. Sadzi się w odstępach 30–40 cm. Wykopujemy otwór ok. 30% większy od bryły korzeniowej i wypełniamy go częściowo ZIEMIĄ DO LAWENDY. Następnie wsadzamy bryłę korzeniową i uzupełniamy otwór ZIEMIĄ DO LAWENDY. Bezpośrednio po przesadzeniu umiarkowanie podlewamy, bezpośrednio do ziemi.

PRAKTYCZNE RADY
• Nawożenie – lawenda wymaga nawożenia raz w roku, najlepiej KOMPOSTEM OGRODOWYM rozsypanym 2 cm wokół rośliny.
• Podlewanie – lawenda nie toleruje dużej ilości wody i mokrych stanowisk. W doniczce należy podlewać systematycznie, ale umiarkowanie, np. latem 1–2 razy w tygodniu. Lawenda dobrze rośnie przy stałej wilgotności. Młode rośliny potrzebują częstszego podlewania.
• Odchwaszczanie – lawenda nie znosi konkurencji chwastów.
• Przycinanie – jest niezbędne, aby roślina była gęsta i obficie kwitła. Przycinamy najlepiej jesienią (wrzesień), po kwitnieniu skracamy pędy co najmniej o połowę, najlepiej jednak ściąć 1/3 przyrostu.

SKŁAD
Torf, keramzyt, kompost zielony, piasek, kreda, nawóz.

WŁAŚCIWOŚCI
Zasolenie: < 2,0 g/l
Struktura: 0-40 mm