KOMPOST OGRODOWY

DLA OGRODNICTWA EKOLOGICZNEGO

ZASTOSOWANIE
• Poprawa właściwości gleb pod uprawę roślin ozdobnych: bylin, kwiatów rabatowych i balonowych; drzew i krzewów liściastych i iglastych; roślin sadowniczych, tj. krzewów i drzew owocowych, truskawek, poziomek itp.;warzyw i ziół, trawnika.
• Nawożenie trawnika.
• Wzbogacanie ubogich gleb w próchnicę i składniki pokarmowe.
• Poprawa struktury gleby.
• Ściółkowanie roślin.

SPOSÓB UŻYCIA
Najlepszy okres stosowania to wiosna i jesień, można go też używać przez cały rok w zależności od zastosowania.

Rośliny ozdobne. Nawożenie pogłówne – rozsypać warstwę 3–4 cm (30–40 l/m²), wymieszać z wierzchnią warstwą gleby na głębokość ok. 20 cm; nawożenie przed sadzeniem – wymieszać KOMPOST OGRODOWY w stosunku 1:4 z podłożem, w którym sadzimy rośliny na głębokość ok. 20–30 cm.

Rośliny sadownicze. Przed posadzeniem roślin rozsypać w ilości do 4 l/m². KOMPOST OGRODOWY należy równomiernie rozrzucić na powierzchni gruntu, a następnie wymieszać z powierzchniową warstwą gleby. W istniejącym sadzie KOMPOST OGRODOWY trzeba rozrzucić wokół drzew wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, w ilości do 2 l/m².

Ściółkowanie. Rozsypać 2–5 cm KOMPOSTU OGRODOWEGO pod roślinami.

Trawnik. Rozsypać 1 cm (10 l/m²) KOMPOSTU OGRODOWEGO na istniejący trawnik w celu wzmocnienia lub przy zakładaniu trawnika rozsypać 4–5 cm (40–50 l/m²) i wymieszać z glebą.

Warzywniak. Rozsypać warstwę 2–5 cm (20–50 l/m²) i wymieszać z glebą na głębokość ok. 15–30 cm. Następnie można sadzić rośliny.

Sporządzanie podłoży uprawowych. Wymieszać KOMPOST OGRODOWY w ilości 20–40% z torfem lub innymi składnikami podłoży.

WŁAŚCIWOŚCI
pH w H2O: 6,0–8,8
Zasolenie: 2,0–4,0 g/l
Zawartość substancji organicznej w suchej masie: powyżej 10%