ZIEMIA DO BORÓWKI I ŻURAWINY

ZASTOSOWANIE 
• Uprawa borówki wysokiej (potocznie nazywanej borówka amerykańska). 
• Uprawa żurawiny. 
• Przesadzanie w ogrodach, na terenach działkowych, przydomowych ogródkach owocowo-warzywnych, do donic na tarasach i balkonach. 

SPOSÓB UŻYCIA 
Najlepszym terminem sadzenia jest wiosna bądź jesień. Produkt prasowany mechanicznie, przed użyciem zaleca się rozluźnić i w miarę potrzeb, gdy podłoże jest suche, nasączyć wodą. W dniu poprzedzającym przesadzanie należy roślinę obficie podlać. Przesadzanie. Borówkę wysoką i żurawinę sadzimy na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Borówka. Krzewy borówki sadzimy w Ziemi do borówki i żurawiny w rozstawie najlepiej co 1,5-2 m. W celu wysadzenia borówki należy wykopać dół o zalecanej średnicy około 40 cm oraz głębokości około 50 cm. Zaleca się, aby średnica dołu była o około 30% większa od średnicy bryły korzeniowej. Przygotowany dół wypełniamy Ziemi do borówki i żurawiny, a następnie sadzimy rośliny. Całość dobrze ubijamy wokół rośliny.

• Po wysadzeniu roślina powinna być obficie podlana. Zalecamy po zasadzeniu ściółkowanie korą lub kwaśnym torfem. Zalecamy rozpocząć nawożenie po 6-8 tygodniach od posadzenia nawozem do borówek.

Żurawina. Pod uprawę żurawiny zalecamy przygotować zagłębienie 20 cm, które wypełnimy Ziemią do borówki i żurawiny. Krzewinki żurawiny sadzimy w rozstawie najlepiej 30 x 30 cm. Całość dobrze ubijamy wokół rośliny. Po wysadzeniu roślina powinna być obficie podlana. Zalecamy po zasadzeniu ściółkowanie korą lub kwaśnym torfem. Zalecamy rozpocząć nawożenie po 6-8 tygodniach od posadzenia nawozem do roślin kwaśnolubnych.

Przesadzanie do doniczek. Borówki wysoki mogą być także uprawiane w doniczkach na słonecznych i osłoniętych balkonach, tarasach oraz w oranżeriach. Przesadzanie rozpoczynamy w chwili, gdy korzenie zaczynają przerastać doniczkę. Zawsze przesadzamy do doniczki o 1 lub 2 cm większej. Spód doniczki wypełniamy keramzytem, a następnie przysypujemy cienką warstwą Ziemi do borówki i żurawiny. W przygotowanej doniczce umieszczamy roślinę i obsypujemy ją Ziemi do borówki i żurawiny szczelnie wypełniając wszystkie wolne przestrzenie, następnie całość doniczki dobrze ugniatamy. Po przesadzeniu roślina powinna być obficie podlana. Zalecamy rozpocząć nawożenie po 6-8 tygodniach od posadzenia nawozem do borówek.

PRAKTYCZNE RADY
• Borówka wysoka i żurawina jest bardzo wrażliwa na brak wody. Krzewy podlewamy regularnie, zwłaszcza w czasie suszy!
• Większość odmian borówki jest samopylna, ale wyraźnie wyższe plony uzyskamy sadząc obok siebie różne odmiany.
• Cięcie i formowanie borówki jest konieczne, ponieważ przycinane krzewy tworzą mocne przyrosty, co prowadzi do powstawania wysokiej jakości pąków kwiatowych.
• Sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym, sadzimy możliwie najszybciej, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni.
• W terminie jesiennym po wysadzeniu pamiętamy o kopczykowaniu roślin w celu ochrony przed przemarznięciem.

SKŁAD
Torf, kora, kompost, piasek, nawóz NPK.

WŁAŚCIWOŚCI
Zasolenie: < 2,5 g/l
Struktura: 0–40 mm